• Türkçe
  • English

Yazılım Geliştirme Bölümü Nedir?

Yazılım Geliştirme, her geçen gün biraz daha gelişen teknoloji karşısında işletmelerin yetersiz kalmaması için ihtiyaç duydukları personellerin donanımlı, pratik ve dinamik şekilde yetiştirilmesini amaçlayan bir alandır. Çok geniş çalışma alanı bulunan Yazılım Geliştirme Bölümü, öğrencilerine oldukça geniş yelpazede meslek olanakları sunar.  Standartları yüksek olan ve geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda gösterilen bölüm, 4 yıl süreli bir eğitim verir. Donanım ve yazılım konularında gereksinim duyulan teknik personellerin yetiştirilmesinde son derece önemli bir yere sahip olan bölüm sayesinde, öğrenciler farklı kariyer olanakları yakalamakla kalmaz; aynı zamanda işletmelerin daha iyi ve yüksek yerlere gelmesinde kilit isimler olabilirler. Farklı çalışma alanlarına sahip olan bölümün öğrencileri, tüm eğitim öğretim süresince çeşitli alanlarda yetkinlik kazanırlar.

Yazılım Geliştirme Bölümü taban puanları şartlarını karşılayan öğrenciler, kendilerine iyi bir kariyer planı yapabilirler.  Otomotivden enerji sistemlerine kadar birçok alanda iş bulma imkânı olan öğrenciler, dünyada ki gelişmeleri yakından takip ederek ülkenin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilecek kapasitede eğitim alırlar. Bilişim sektöründeki hızlı değişimler karşısında yetersiz kalan işletmeler, bu alanda yetişen profesyonel personeller sayesinde aradıkları yükselmeyi yakalamakla kalmaz; aynı zamanda dünya standartlarında bir yer edinme imkânı da bulurlar. Bu nedenle sektörde önemli bir yazılımcı açığının bulunması, son dönemde Yazılım Geliştirme Bölümü’ne olan ihtiyacı bir hayli arttırmıştır.

Yazılım Geliştirme Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü               Genel Kontenjan                     Yerleşen             En Düşük Puan       En Yüksek Puan

 

SAY-Burslu                             2                                          2                  410,95905               452,57757   

 

SAY-%50                               20                                        20                  248,54672              339,03716

Burslu

Yazılım Geliştirme Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Yazılım Geliştirme Bölümü ücretleri için bu sayfadan yararlanabilirsiniz.

Misyon Vizyon

Misyonumuz

Yeditepe Üniversitesi’nin Yazılım Geliştirme Bölümü’nde ki en büyük görevi; bu alanda yenilikleri izleyen, vizyon sahibi, yabancı dile son derece hakim, kendi projelerini üretebilecek ve yönetebilecek, veri madenciliği konusunda yetkin bireyler yetiştirmektir. Çağdaş bilim konusunda son derece başarılı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bölüm, hem ulusal alanda hem de uluslararası sektörlerde son derece etkin çalışmalar ortaya koymaya çalışır. Öğrencilerin yazılım geliştirme projelerinde geniş ölçüde yer alabilmeleri için gerekli her türlü olanağı sunan üniversite, İnternet ve bilişim konusunda son derece yetkin bireyler yetiştirilmesine imkân tanır.

 

Vizyonumuz

Yazılım Geliştirme Bölümü; çok yönlü ve bilişim sektöründe her zaman dinamik bireyler yetiştirmeyi hedeflemekle kalmaz aynı zamanda bu bireylerin ülkenin kalkınmasında sorumluluk sahibi olmalarında da titizlikle çalışır. İlerleyen süreçte ülkede bulunan ciddi yazılımcı açığını kapatmayı hedefleyen Yeditepe Üniversitesi, başarılı ve donanımlı mezunları ile her zaman sektörlere gereken desteği en iyi şekilde sunmayı amaç edinir. Birçok yazılım projesinde görev alabilecek öğrenciler yetiştirmek, uluslararası alandaki bilişim ve teknolojilerini takip etmek, edindikleri bilgileri kendi ülkelerinde uygulamak ya da en baştan bilişim projeleri üretebilmek için yeterli standartlarda öğrenci eğitmek hedeflenir. Hemen her ülkenin en büyük problemlerinden biri, yazılım alanındaki personel açığıdır. Yeditepe Üniversitesi de bu durumun bilincinde bir üniversite olarak bu açığı en iyi şekilde kapatmayı hedefler.

Öğrenci Değişim Programları

Yazılım Geliştirme Bölümü’nde yurt dışında yaşanan gelişmeleri takip etmek ve yeni projeler geliştirebilmek son derece önemlidir. Bu nedenle de öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, alanlarında daha geniş fikirli kişiler olabilmeleri çok önem verilen konulardandır. Üniversite hem verdiği yabancı dil dersleri hem de öğrenci değişim programları ile öğrencilerin kendilerini geliştirmesine imkân tanır. Öğrenci değişim programları kapsamında, öğrenciler eğitimlerinin bir kısmını yurt dışında alırken bir yandan da farklı kültürleri tanıma olanağı elde ederler.

Bologna Süreci

Bologna Süreci ile Yeditepe Üniversitesi ve yurtdışındaki yükseköğretim kurumları ortak çalışmalar yaparak eğitim düzeylerindeki farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışır. Aynı zamanda öğrenciyi hedef alan bu programlar sayesinde, daha nitelikli eğitimlerin verilebilmesi için çalışmalar yapılır.

Çift Ana Dal ve Dal Olanakları

Yazılım Geliştirme Bölümü kapsamında öğrenciler, kendilerini farklı bölümlerde de geliştirme imkânı bulurlar. Yalnızca Yazılım Geliştirme ile sınırlı kalmak istemeyen ve kariyer planlarını destekleyecek farklı alanlara da yönelmek isteyen öğrenciler kendi alanlarına yakın olan diğer lisans bölümlerinde çift ana dal programlarına katılabilirler. Mezun olanlar, yazılım geliştirme diplomaları yanında çift ana dal diplomasına da sahip olurlar.